کوچینگ یا مربیگری چیست؟

کوچینگ یا مربیگری چیست؟

امروزه کلمه کوچینگ (coaching) یا همان مربیگری، بیش از پیش گفت و شنود می شود و به گونه ای اپیدمی شده است که ممکن است تداعی و برداشت معنا و مفهوم واحد را سخت بنماید. در این نوشتار تلاش می کنیم فارغ از از لفاظی های پر طمطراغ یا سطحی نگری های عرفی ( بقولی کوچه و بازاری) جان کلام و مقصود از کوچینگ را مطرح نمایم.

نخست و بصورت خلاصه به بررسی معنای لغوی کوچینگ می پردازیم: فرهنگ لغات آکسفورد از آن به: آموزش یا تعلیم دادن (به گروه یا فرد)، ارائه آموزش‌های مازاد شخص، ارائه آموزش (یک مبحث یا ورزش) به‌عنوان یک کوچ یا مربی، ارائه دستورالعمل در رفتار یا گفتار در زمان خاص و نهایتا ارائه پیشنهاد های کارشناسی شده درخصوص روش رسیدن به مطلوب مورد نظر یاد می کند.

اما فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF آن را اینگونه تعریف می کند: “کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد.”

به دیگر سخن منظور از کوچینگ coaching : “یک همکاری و مشارکت بین کوچ که بعضا آن را مربی یا رهیار هم می گویند (coach) و مراجعه کننده است، به این صورت که مراجعه کننده با استفاده از اندیشه و خلاقیت خویش، توانایی و پتانسیل بالقوه فردی و حرفه ای خویش را ارتقاء دهد. بدیهی است در پروسه مربیگری همراهی و حمایت، وظیفه ذاتی مربی بوده تا در مسیر کوچینگ آگاهی و نگاه مراجعه کننده را گسترش و عمق بخشیده تا به اهداف خویش برسد.

شرکت برندینگ و مارکتینگ ویستا بناسیس معتقد است کوچینگ سبب ارتقاء و رشد مهارت های شخصی و سازمانی شده و امری مهم در راستای توسعه یافتگی لحاظ می شود. لطفا برای برخورداری از تجربه و کوچینگ، هم اکنون با ما تماس بگیرید.

ممنون از شما

ارمیا شهلایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *